Ciekawość to pierwszy krok… na studia! 

Wybierz takie, które są najbliższe Twoim zainteresowaniom


3 czerwca 2024 roku rozpocznie się rekrutacja na studia I i II stopnia oraz na studia jednolite magisterskie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach!

Nasza lista kierunków pozwoli Ci w łatwy i przyjemny sposób zobaczyć, co oferują konkretne kierunki i jakie perspektywy dają w przyszłości.

Więcej niż studia
Studiowanie to wyjątkowy czas w życiu człowieka, a Uniwersytet Śląski to doskonałe miejsce, aby się o tym przekonać. Wydziały: Nauk Humanistycznych, Przyrodniczych, Społecznych, Ścisłych i Technicznych, Teologiczny, Prawa i Administracji, Sztuki i Nauk o Edukacji oraz Szkoła Filmowa to miejsca, w których z łatwością znajdziesz kierunek dla siebie. Jeśli chcesz studiować wielowymiarowo, więcej niż jeden kierunek studiów, to mamy propozycję! Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych umożliwia łączenie kierunków studiów w niestandardowy sposób.  

Po zajęciach możesz realizować swoje pasje w wielu organizacjach studenckich, które zrzeszają ludzi o podobnych zainteresowaniach. To tam można realizować swoje pierwsze projekty badawcze i zdobywać doświadczenie w konkretnej dziedzinie! To właśnie w organizacjach studenckich pierwsze kroki stawiali obecni dziennikarze, politycy, radiowcy.

Badania naukowe na Uniwersytecie Śląskim prowadzone są w 22 centrach badawczych, m.in. w Centrum Studiów Polarnych, Uniwersyteckim Laboratorium Kontroli Atmosfery, Centrum Badań Groznawczych czy Śląskim Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych CYBER SCIENCE. Każdy badacz i badaczka znajdzie więc swoje miejsce, w którym będą mogli wzmocnić i rozwinąć warsztat oraz eksplorować interesujące ich zagadnienia.

Godom Ci, na Śląsku momy do tego smykałka

Ludzie na Śląsku są pracowici, uczciwi, życzliwi, a przede wszystkim ciekawi tego, co ich otacza. Ta właśnie ciekawość zaprowadziła Uniwersytet do stworzenia tak dużej w tej części Europy inicjatywy, jaką jest Śląski Festiwal Nauki KATOWICE (ŚFN). Uniwersytet Śląski jako lider przedsięwzięcia, wraz z 8 innymi uczelniami z województwa śląskiego, przygotowują dla festiwalowej publiczności niezwykłą podróż, obfitującą w naukowe przeżycia. 50 tysięcy uczestników, ponad 2500 punktów programu i znamienici goście ze świata nauki sprawiają, że festiwal jest wyjątkowym miejscem na mapie polskiej nauki. Mamy nadzieję, że podczas tegorocznej, ósmej edycji ŚFN spotkamy się wspólnie, 7–9 grudnia 2024 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Festiwal wnosi wiele dobrego w życie społeczności akademickiej. Dzięki niemu wiele dzieje się też w mieście. W 2024 roku Katowice cieszą się tytułem Europejskiego Miasta Nauki. Od stycznia do grudnia stolica województwa śląskiego jest żyjącym laboratorium, które dostarcza inspiracji, edukacji i innowacji na lokalnym, regionalnym, krajowym, a także europejskim poziomie.

Wymiar międzynarodowy jest na Śląsku ważny od zawsze, w końcu przez lata historycznie byliśmy swoistym tyglem kulturowym. Współcześnie, Uniwersytet Śląski w Katowicach, wraz z sześcioma zagranicznymi szkołami wyższymi, tworzy prestiżowy uniwersytet europejski w ramach sojuszu Transform4Europe. Dzięki temu możliwe jest uczestniczenie w wymianach krótkoterminowych, T4EU Week czy międzynarodowych festiwalach. Tym samym, drzwi takich uczelni jak Uniwersytet Kraju Saary, Uniwersytet w Alicante, Estońska Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa z Ochrydy, Uniwersytet w Trieście, Uniwersytetu Witolda Wielkiego, Katolicki Uniwersytet Portugalii, Uniwersytet Primorska oraz Uniwersytetu im. Jeana Monneta stają przed Tobą otworem. Sojusz współpracuje również z Państwowym Uniwersytetem w Mariupolu, strategicznym partnerem stowarzyszonym. Dodatkowo możesz uczestniczyć w wykładach, zajęciach czy szkoleniach, które prowadzone są przez specjalistów z uczelni sojuszu – zarówno stacjonarnie, na uczelni, jak i online. To wyjątkowa okazja, żeby zdobyć nowe perspektywy, doświadczenia i nawiązać przyjaźnie z ludźmi z całego świata. Gwarne, radosne rozmowy w przyjacielskiej atmosferze to stały fragment krajobrazu Śląska – cieszą tym bardziej, kiedy prowadzimy je w wielu językach. 

Przed wyruszeniem w drogę, należy zebrać drużynę

Studiowanie bywa wyzwaniem – dobrze zdajemy sobie z tego sprawę. Dlatego tak ważne jest wsparcie. Na Uniwersytecie Śląskim możesz na nie liczyć na każdym etapie Twojej studenckiej drogi. Centrum Obsługi Studentów, bo o nim mowa, zapewni Ci kompleksowe wsparcie pod względem rozwoju naukowego, pomoże przy procedurach związanych z ubieganiem się o stypendia i akademiki oraz podpowie, jak założyć organizację studencką. To również miejsce, w którym w momencie trudności lub kryzysu czeka na Ciebie pomoc psychologiczna. Możesz skorzystać z niej bezpłatnie, w dogodnych dla Ciebie godzinach.

Biuro Karier, które funkcjonuje w ramach Centrum Obsługi Studenta, pomoże Ci postawić pierwsze kroki na ścieżce kariery zawodowej. Kompetentni doradcy zawodowi pomogą odkryć Twoje talenty, wesprą w rozwoju kompetencji psychospołecznych i przygotują razem z Tobą profesjonalne dokumenty aplikacyjne. Skorzystasz z szeregu szkoleń, które przygotowujemy z czołowymi pracodawcami na Górnym Śląsku przez cały rok akademicki oraz w wakacje (w ramach letniej Akademii Rozwoju Kariery).

Dbamy też o osoby studenckie ze szczególnymi potrzebami. Nasza uczelnia – otwarta i dostępna – oferuje wsparcie już na etapie postępowania rekrutacyjnego w postaci specjalnego dostosowania studiów czy indywidualnego asystenta. Koordynator ds. dostępności dba o to, aby wszystkie osoby studiujące czuły się na naszej uczelni swobodnie i w równym stopniu miały dostęp do tego, co oferuje uczelnia.

Dołącz do nas – z Uniwersytetem możesz więcej!