STUDIUJ MEDYCYNĘ W WOJEWÓDZTWIE ZACHODNIOPOMORSKIM!

Medycyna to bardzo szeroka dziedzina nauki. Studia mogą trwać w zależności od wybranego kierunku:

  • 3 letnie studia licencjackie pielęgniarstwo, kosmetologia, dietetyka i mogą one zostać uzupełnione o dodatkowe dwa lata studiów magisterskich
  • 5 letnie jednolite studia magisterskie kierunek lekarski, lekarsko-dentystyczny, farmacja czy fizjoterapia.

Najczęściej wymaganymi przez uczelnie medyczne przedmiotami zdawanymi na maturze, potrzebnymi do rekrutacji są: biologia, chemia, matematyka i fizyka.

Kto oferuje naukę w zakresie nauk medycznych?

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii

Collegium Medyczne Medica

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie

MEDYCYNA TO NIE TYLKO LEKARSKI
Słysząc pojęcie medycyna, automatycznie masz skojarzenie z kierunkiem lekarskim? Zgadza się, lecz nauki medyczne obejmują znacznie więcej dziedzin. Należą do nich między innymi:

  • Stomatologia
  • Weterynaria
  • Farmacja
  • Ratownictwo medyczne
  • Pielęgniarstwo
  • Położnictwo
  • Techniki dentystyczne
  • Analityka medyczna
  • Fizjoterapia
  • Zdrowie publiczne
  • Dietetyka
  • Kosmetologia

Dodatkowo każdy z wyżej wymienionych kierunków studiów medycznych oferuje wybór specjalizacji. Możesz wybrać zarówno kliniczną, jak i naukową ścieżkę kariery. Wszystko zależy od Twoich preferencji wobec przyszłego stanowiska pracy. Wielu studentów rozpoczyna studia z zupełnie innym pomysłem na siebie, na który pogląd zmienia się w trakcie toku studiów, gdy mają styczność z wieloma dziedzinami medycyny. W takim razie jak wybrać odpowiedni kierunek studiów dla siebie?

Medycyna – studia stacjonarne i niestacjonarne

Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne. Niektóre kierunki studiów takie jak fizjoterapia czy dietetyka są dostępne w trybie zaocznym (weekendowym). Różnica na uczelniach medycznych pojawia się natomiast przy studiach niestacjonarnych. Studenci studiów niestacjonarnych na kierunkach takich jak lekarski, lekarsko–dentystyczny, farmacja uczęszczają na zajęcia również w trybie dziennym, jednak w takim wypadku są to studia płatne. W zależności od uczelni ceny mogą przekraczać nawet 40 000 złotych za rok nauki. Wiąże się to jednak z niższym progiem punktowym wymaganym do przyjęcia na studia.

Niektóre kierunki m.in. techniki dentystyczne, asysta stomatologiczna, czy higienistka stomatologiczna oferowane są także przez szkoły policealne.

Medycyna, a praca. Jak wybrać odpowiedni kierunek studiów?

Stojąc przed wyborem kierunku studiów, przede wszystkim zastanów się, jakie masz oczekiwania wobec Twojej przyszłości. Czy interesujesz się pracą z pacjentem, czy jednak dużo łatwiej odnajdziesz się w pracy w laboratorium? A może czujesz chęć pomocy pacjentom, a jednocześnie jesteś osobą kreatywną ze zdolnościami artystycznymi? Absolwenci studiów medycznych przygotowani są do pracy zarówno w publicznych, jak i niepublicznych placówkach opieki zdrowotnej, pogotowiu ratunkowym, laboratoriach, aptekach, firmach farmaceutycznych, gabinetach kosmetologicznych,  pracowniach techniki dentystycznej, a wielu z nich decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności. Musisz mieć również świadomość, że praca w placówkach medycznych to nie tylko udzielanie pomocy drugiemu człowiekowi. Praca ta wymaga na umiejętności wykorzystania ogromu wiedzy pozyskanego w trakcie studiów w praktyce. Wiąże się to z odpowiedzialnością za czyjeś zdrowie i często jest to praca pod presją. Jednak medycyna daje ogromne możliwości i poczucie spełnienia. W trakcie nauki przyda Ci się dużo wytrwałości w dążeniu do celu!

P.S. Pamiętaj, że bycie lekarzem nie jest równe z byciem doktorem, ponieważ istnieje znacząca różnica pomiędzy tymi pojęciami. Doktor jest stopniem naukowym, a lekarz nazwą wykonywanego zawodu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby po ukończeniu studiów medycznych pójść na studia doktoranckie. 😊

Ponadto, robienie specjalizacji i praca z pacjentem nie jest jedyną możliwą ścieżką rozwoju. Jeżeli czujesz, że bardziej odnajdziesz się na naukowej ścieżce kariery, możesz kontynuować naukę na studiach doktoranckich, a następnie wykładać na uczelni wyższej (jednak jedno nie wyklucza drugiego i możesz pracować zarówno z pacjentem, jak i prowadzić badania naukowe). Po ukończeniu studiów medycznych możesz rozważyć np. Doktorat z Nauk Medycznych, a zamiast kilku lat spędzonych na specjalizacji możesz wziąć udział w specjalistycznych kursach i szkoleniach (zazwyczaj są one dodatkowo płatne). Jednak pamiętaj, że zawsze masz wybór!

 

Studiuj medycynę w województwie zachodniopomorskim

Studia to nie tylko nauka, ale również niezwykły czas w życiu wzbogacający nas o doświadczenia. Wybierając studia w województwie zachodniopomorskim, masz okazję zapoznać się z bogatą ofertą regionu, zwiedzać wspaniałe zabytki takie jak:

  • Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie,
  • Brama Królewska w Szczecinie,
  • Fort Gerharda w Świnoujściu,
  • miłośnicy militarnych klimatów na pewno docenią pozostałości po II wojnie światowej, w postaci bunkrów zlokalizowanych na plaży w Bobolinie,

Jeżeli chcecie aktywnie spędzić czas z przyjaciółmi nad Bałtykiem, warto udać się również:

  • do Parku Wodnego w Koszalinie
  • na Górę Chełmską
  • do Parku Książąt Pomorskich

Jednym z zyskujących popularność wydarzeń organizowanym na terenie województwa zachodniopomorskiego jest Sunrise Festival w Kołobrzegu, na scenie którego występują najwięksi polscy, jak i zagraniczni artyści.